Dom Przestrzeń
Kategoria:

Przestrzeń

Reklama

Tytan jest niezwykle trudnym obiektem do badania, ponieważ ma gęstą atmosferę azotu i metanu, który pod wpływem promieniowania słonecznego tworzy wiele związków organicznych. Niektóre z nich spadają w postaci deszczu, inne pozostają jako chmury, a jeszcze inne tworzą skały osadowe. Sugeruje się, że powierzchnia Tytana jest analogiem bagna z kałużami „pierwotnej zupy”, która pewnego dnia może dać początek nowemu życiu.

Aby zbadać taki świat, specjalnie stworzono urządzenie w postaci drona wielowirnikowego. Nie jest on w stanie latać, ale może wykonywać długie „skoki”, omijając przeszkody i przelatując nad kałużami. „Ważka” będzie przemieszczać się między obiektami interesującymi naukowców na powierzchni Tytana i badać je za pomocą instrumentów znajdujących się na pokładzie. Pojazd posiada system napędu jądrowego, który działa na zasadzie RITEG, aby zmaksymalizować czas trwania misji.

Strony: 1 2

Reklama

Po zsynchronizowaniu nadajnika radiowego z optycznym modułem komunikacyjnym sondy kosmicznej DSOC odbyła się pierwsza sesja – kopia danych inżynieryjnych została przesłana z odległości 226 mln km. Prędkość transmisji wynosiła 25 Mbit/s.
Według Miry Srinivasan z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, 8 kwietnia br. podczas sesji udało się przesłać 10 minut danych z sondy, co potwierdziło skuteczność współdziałania optycznych i głównych radiowych systemów komunikacyjnych statku kosmicznego.

Strony: 1 2

Reklama

Badacze nie ograniczyli się tylko do jednego pomysłu, ale postanowili przetestować to podejście w praktyce. Do symulacji księżycowej siły grawitacji wykorzystano dźwig i system podwieszonych lin – z ich pomocą biegacz rzeczywiście był w stanie biec wzdłuż bocznej ściany. W rozmowie z prasą profesor Minetti stwierdził, że nikt wcześniej nie wpadł na taki pomysł. Ten rewolucyjny sposób ćwiczeń pozwoli Selenautom uniknąć skutków zdrowotnych wynikających z długotrwałej ekspozycji na mikrograwitację.

Strony: 1 2

Reklama

Hiszpańska firma EOS-X Space obiecuje jako pierwsza wysłać turystów w podróż na skraj stratosfery gigantycznym balonem na ogrzane powietrze. Podobne projekty zostały ogłoszone kilka lat temu, ale Hiszpanie twierdzą, że mają już prawie wszystko gotowe. Według doniesień, testy weryfikacyjne kapsuły lotniczej odbędą się w najbliższej przyszłości we współpracy z hiszpańskim Narodowym Instytutem Technologii Lotniczych i Kosmicznych.

Kapsuła EOS-X wykonana jest z włókna węglowego, posiada panoramiczne szyby, na pokładzie znajduje się toaleta i bar. W lot może zabrać jednego pilota i siedmiu pasażerów, z których każdy zapłaci za podróż 150-200 tys. euro. Lot rozpoczyna się o świcie, wznoszenie trwa dwie godziny, kapsuła dryfuje na wysokości 40 kilometrów, po czym następuje płynne opadanie trwające godzinę.

Strony: 1 2

Reklama

„Bohaterem” tego fikcyjnego scenariusza jest niedawno odkryta asteroida, która ma 72% szans na zderzenie z Ziemią w ciągu 14 lat. Zgodnie z warunkami ćwiczenia, prawie nic nie wiadomo o asteroidzie – w szczególności o jej rozmiarze i trajektorii.
W ćwiczeniu wzięło udział około 100 specjalistów z NASA, FEMA i różnych organizacji z innych krajów. Określili oni możliwy czas i metody uderzenia w zbliżającą się asteroidę (na przykład impaktory kinetyczne lub wiązki jonów), jednocześnie równoważąc potrzebę oczekiwania na dodatkowe informacje i pilną potrzebę uruchomienia obronnej misji kosmicznej. Pracowano również nad globalną współpracą w ramach ONZ.

Strony: 1 2

Reklama